Europa coraz bardziej elektryczna

Rośnie sprzedaż aut elektrycznych w Europie - nie tylko w pełni elektrycznych, ale także hybryd typu plug-in.

EAFO (czyli European Alternative Fuels Observatory) to unijna instytucja zajmująca się analizą rynku samochodów elektrycznych na terenie Starego Kontynentu. Według zebranych przez nią informacji sprzedaż samochodów elektrycznych (nie tylko tych zasilanych bateriami, ale także typu plug-in, który jest najpopularniejszym segmentem ) przekroczyła w kwietniu poziom 17,5 tys. sztuk, co przekłada się na wzrost w porównaniu z kwietniem roku minionego o 6 proc. W kwietniu auta w pełni elektryczne (zasilane tylko i wyłącznie bateriami) zostały sprzedane w liczbie 7 453 sztuk, a samochody PHEV (czyli hybrydy plug-in) – 10 050 sztuk. Auta czysto elektryczne zanotowały 2% wzrost w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku, natomiast wzrost sprzedaży hybryd plug-in wyniósł 10% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Co ciekawe - zdaniem ekspertów sprzedaż aut elektrycznych mogłaby być jeszcze większa, jednak wyniki zostały zaniżone przez problemy z dostępnością niektórych najpopularniejszych modeli. W związku z tym część klientów odłożyła plany zakupowe na później, czekając na rynkowe premiery. Eksperci EAFO  progonzują jednak, że w kolejnych miesiącach sprzedaż tych aut będzie konsekwentnie rosła dzięki premierom nowych modeli i modernizacji aktualnie sprzedawanych wersji.

 

Zdaniem analityków EAFO, niewielkie osłabienie sprzedaży aut „czysto” elektrycznych może być spowodowane trzema czynnikami: problemami ZOE z usterkami, starzeniem się Nissana Leafa oraz niższymi od spodziewanych wyników sprzedaży Tesli w kwietniu br.
Biorąc pod uwagę jednak największy udział w koszyku zakupowym aut na prąd (bateryjne plus hybrydy plug-in) pierwsze miejsce przypało Norwegii (34%), drugie Islandii (9%) a trzecie Szwecji (4,2%). W rankingu aut „czysto” elektrycznych liderem również została Norwegia (18%), drugie miejce znów zajęła Islandia (3,7%) a trzecie - i tu niespodzianka - Austria (1,4%).

Wstecz

Współpraca Medialna

naszemiasto.plmanageronline.pl/warsztat.plbikeandbusiness.pl/ forumsamochodowe.pl
forumsamochodowe.commototarget.plautomototechnika.plpttcc.plspeedladies.pl
hamujbezpiecznie.plprzegladoponiarski.pl/yanosik.plmagazyn-tis.pl/prenumerata.laj.pl/
polskitraker.pl/polskitraker.pl/bus

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact